Tsubasa Türkiye | Giriş yapmadınız veya üye değilsiniz. Sitemize tam erişim için Giriş Yapın veya Kayıt Olun

*

Perseverance (Azim) Keşif Aracı

Bu konu; 14 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Tapates
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Perseverance (eski adı ile Mars 2020), NASA'nın Mars Keşif Programı'nın parçası olarak yapılan bir keşif aracıdır. Fırlatılma tarihi 17 Temmuz 2020 ve inişi Jezero kraterine 18 Şubat 2021'de olacak şekilde planlanmıştır. Mars'ı astrobiyolojik perspektiften inceleyecek ve jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars'ta daha önce hayat olup olmadığını  ve biyolojik izleri araştıracaktır. Aldığı örnekleri dünyaya geri getirilmesi için saklayacaktır. Görevi, Mars'ta geçmişte yaşanabilir şartların olup olmadığını, biyolojik izleri ve geçmiş mikrobik yaşamı araştırmaktır.

Kaynak: Vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/Perseverance_(Mars_2020)

 Daha önce de Mars'ta yaşam izi sürülmüştü. Ancak net sonuçlar alınamamıştı. Perseverance ise geçmişte yaşam olup olmadığına dair araştırma yapacak. Bence bu sefer konu hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiz. Görüşlerinizi merak ettim, aşağıda belirtirseniz sevinirim. 
Güzel
Genzo21 ve TaroMisaki beğendi
[Resim: kojiro-hyuga_685822_m.jpg]
Yukarı Çık Cevapla
#2
Valla bana göre dış gezegenlerde yaşam olmaz. Yani başka yaşıyan canlılar olabilir ancak İnsanlar başka gezegende yaşayamaz. Ama yine de araştırılması gerekiyor.
Yukarı Çık Cevapla
#3
Yaşam olup olmaması durumunun bana göre sana göresi olmaz ne yazık ki. Gülümseme

Hepimiz Marslı bile olabiliriz. Dünya üzerinde ilk yaşam moleküler boyutta ortaya çıktı ve bu moleküllerin dünyaya çarpan bir meteor ile gelmiş olması ihtimali de var.

Dünya koşullarına benzer ama gidebilmemizin şu anki teknoloji ile pek mümkün olmadığı gezegenler bulundu başka galaksilerde.

Güneş Sistemi'nde yaşamamıza olanak sağlayacak bir alan var ve Dünya tam bu alanın içerisinde yer alıyor. Yani şöyle;

Güneş ---> Merkür   Venüs  |  Dünya  |  Mars   Jupiter   Satürn   Uranüs   Neptün

Dünyanın etrafında bulunan | | işaretleri yaşanabilir sıcaklık içeren yerleri gösteriyor. Şu an için bu yalnızca Dünya'yı kapsıyor. Fakat bir yerden sonra kaçınılmaz bir şekilde biz de bu alanın dışarısına çıkacağız. Çünkü Güneş'in ısısı her geçen gün artıyor. Milyarlarca yıl sonra öyle bir hale gelecek ki, Dünya'da yaşamak mümkün olmayacak. Güneş aşırı ısındıktan sonra ise bir nokta da ömrünü tamamlayıp sönecek. Yani anlayacağınız 4,5 milyar yıldır burada olan Güneş Sistemi'miz, ömrünün aşağı yukarı yarısına gelmiş konumda. Bir bu kadar sonra yaklaşık 6 milyon yıldır dünya üzerinde olan insanoğlu, eğer o zamana kadar kendini yok etmemiş olursa ve bu gezegenden gitmezse, nihai sona istese de istemese de ulaşacak.

Buradan yola çıkarak, aynı şekilde bundan milyarlarca önce başka gezegenlerin yaşanabilir olup olmadığı bu yüzden araştırılıyor. Çünkü yaşanabilirliği değişiyor gezegenlerin.

Bir başka husus da, şu anda varlığını bildiğimiz tek yaşam biçimi Dünya'da bulunan yaşam. Fakat diğer gezegenlerde bizim ihtiyaçlarımızdan başka ihtiyaçlarla varlığını sürdürmüş ya da hala sürdüren canlılar varsa? Örneği oksijen solumak su içmek yerine, metan soluyup benzin içen canlılar?

Su ayısı diye bir şey duydunuz mu? Aşağıdaki canlı;

[Resim: 5d4b217d7152d8276cb2d61b.jpg]

Bu tatlı mı tatlı, biraz pofuduk oyuncağa, biraz da elektrik süpürgesi torbasına benzeyen canlı, senden benden çok daha dayanıklı bir canlı. -272 °C ile 150 °C arasındaki sıcaklıklarda yaşayabilirler. Ayrıca uzayda hayatta kalabilmektedirler. Bildiğiniz uzay boşluğunda. Hani bizim yaşayamadığımız yerde. Gülümseme

Dolayısıyla hiçbir şey kesin değildir. Araştırmadan öğrenemeyiz. Ön yargılarımızı kırarak başka diyarları araştırmalıyız. Karşımıza neyin çıkacağını bilemeyiz.
Genzo21 beğendi
[Resim: Yxb8Jn.png]
Yukarı Çık Cevapla
#4
Evet su ayısını daha önce duymuştum ve hayret etmiştim. Dünyanın en küçük hayvanı ve en dayanıklı canlısı. Kim bilir bunun gibi daha ne kadar çok canlı var. İnşallah Perseverance bize net bilgiler verebilir.
[Resim: kojiro-hyuga_685822_m.jpg]
Yukarı Çık Cevapla
#5
Benim yorumum sizinkilerden uzak olacak.


Güneş ölünce Dünya'daki yaşam sona erecek. Ama gerçek şu ki, Güneş ölmeden önce kıyamet kopacak.

Çünkü Kıyamet gününde, Güneş'in doğudan değil batıdan doğacağı söylenir.

Kıyamet'i de unutmayın çünkü:

…O saat (kıyamet), mutlaka gelecektir. Şimdilik onlara güzel muamele et. (Hicr: 85)

Onlar üstelik kıyameti de yalan saydılar. Biz ise, Kıyamet'i inkâr edenler için alevli bir ateş hazırladık. (Furkan,11)
Genç Alman İmparator - Karl Heinz Schneider
Yukarı Çık Cevapla
#6
-__- ne anlamadım
Yukarı Çık Cevapla


Konuyu Okuyanlar ?
1 Kullanıcı Bu Konuyu Okudu:
Tapates (27-02-2021, 07:18)

Yönetim Ayarları
Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi