Tsubasa Türkiye | Giriş yapmadınız veya üye değilsiniz. Sitemize tam erişim için Giriş Yapın veya Kayıt Olun

*

Tsubasa mı? Roberto mu? Hangisi Nankatsu'ya Daha Çok Katkı Sağladı?

Bu konu; 19 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Karl Heinz Schneider
Anket Başlığı: HANGİSİ NANKATSU'YA DAHA ÇOK KATKI SAĞLADI?
Roberto
Tsubasa
[Anket Sonuçlarını Göster]

Hatırlatma: Bu anket genel bir ankettir. Diğer kullanıcılar sizin hangi seçeneğe oy verdiğinizi görebilirler.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Herkese merhaba. Bildiğiniz gibi Tsubasa ve Roberto Nankatsu'ya çok şey kattı. Peki sizce Roberto'nun, Nankatsu'nun başına geçtiği zamandan ve karma takım olacağı döneme kadar yaptığı teknik direktörlük sürecinde Nankatsu'ya en çok katkı veren isim kimdi? Yani Nankatsu gibi kötü bir takımı, kim Japonya'nın en iyi takımı yaptı? Tsubasa mı Roberto mu? Fikirlerinizi bekliyorum. Ayriyetten bu dönemde ki hikayeyi de yazdım. İsterseniz okuyabilirsiniz. Ve bir tercihiniz yoksa ya da arada kaldıysanız alttaki hikayeye göre tercihinizi seçebilirsiniz.

...

HİKAYE

Nankatsu, futbolda çok kötü bir takımdı. Ve Shutetsu karşısında hep eziliyordu, 30-0 ve 10-0 kaybettiği maçlar bile vardı. Ancak bir gün, Tsubasa Nankatsu şehrine taşındı ve Wakabayashi'yle karşılaştı. Sonra ona rakip olmak istedi. Bu yüzden birlikte düelloya girdiler. Tsubasa, Shutetsu takımında oynamayı düşünüyordu ama Roberto'nun fikrinden sonra Nankatsu takımını seçti.

Roberto'da göz hastalığını tedavi etmek için Kaptan Oozora'dan (Tsubasa'nın Babası) yardım aldı ve onun önerisiyle Japonya'da ki bir doktora gitti. Ancak işe yaramadı ve emekli oldu. Brezilya'ya dönecekti fakat Tsubasa'yı Dünya'nın en iyi futbolcusu yapma hayaliyle Japonya'da kaldı. Ve Tsubasa'nın da yeni katıldığı Nankatsu takımının koçu oldu.

Daha sonra Roberto, Tsubasa'yı ve diğer oyuncuları geliştirmeye başladı. Roberto bir gün Nishigaoka takımı ile dostluk maçı ayarladı. O maçta Nankatsu 5-2 galip geldi. Tsubasa 4 gol 1 asist yapmıştı. Son golüde Ishizaki atmıştı.

Ulusal Şampiyona'da Shutetsu ve Nankatsu'nun puanları 120-120 beraberiydi. Her şey son maça kalmıştı. Nankatsu taraftarları yenildiğini düşünüyorlardı ama yine de maça gittiler. Ancak bu sefer Nankatsu takımı çok farklıydı. Çünkü Roberto, Tsubasa harici diğer oyuncuları bile eski halinden daha güçlü bir hale getirmişti. Ve artık takımda Tsubasa vardı. Roberto, maçın ilk yarısı Tsubasa'yı defansta "Sweeper" görevinde denedi.

Sweeper: Libero oynar. Kalenin önüne gelen topları keser ve kalenin önünü korur.

Bu taktikte işe yaradı. Wakabayashi maçın 50-0 bitmesini istiyordu ancak Shutetsu tek bir gol bile atamadı. Maçın son dakikasında Wakabayashi kalesinden açılarak topu Ishizaki'den kaptı ve Tsubasa'ya gönderdi. Tsubasa ise yerinde kalması gerekirken ileriye çıktı ve herkesi çalımladı. En son şut deneyecekti, o anda Roberto'nun verdiği bilgi aklına geldi ve kavisli bir şut gönderdi. Wakabayashi topu yumrukladı ve kornere çıktı. Tsubasa kornerden orta açtı. Wakabayashi topu kesmek için zıpladı ancak top kaleye doğru falso aldı. Direkten döndü ve Wakabayashi'nin üstüne geldi. İlk yarı bitti.

2. Yarı Wakabayashi takım arkadaşlarına 50-0'ı unutmalarını ve sadece 1 gol atmalarını istedi. 2. Yarı başladı. Shutetsu oyuncuları Wakabayashi'nin bu durumuna üzüldü ve hırslandı. Maç başlar başlamaz topu kaptılar. Top taça gitti. Takasugi geriden koşarak topu Taki'den aldı ve taçı o kullandı. Çok uzak mesafeye gönderdi. Tsubasa ve Izawa sıçradı. İkiside aynı anda topa vurdu. Boşta kalan top Manabu'da kaldı. Ancak Kisugi bir müdahaleyle ondan topu kaptı ve şutunu çekti. Tsubasa yerde olduğu için topa müdahale edemedi ve top ağlara gitti. Shutetsu 1-0 öne geçti. Maçın sonuna kadar Nankatsu bir sürü atak denedi ancak hepsini Wakabayashi tuttu. Son 5 dakika kala Shutetsu "Tori Gako" taktiği kullanmaya başladı:

Tori Gako (Kuş Kafesi): Bu "Tori Gako" taktiği biraz zaman doldurmak için kullanılır, oyuncular sadece bir yarısaha içinde paslaşırlar, Rakipler kaleleri önünde defansta olmalıdır, yoksa savunmasız olurlar ve diğerleri kale önüne ortalıyor olurlar.

Shutetsu bu taktiği kullanır ve maçın bitimine son 1 dakika kalır. Ishizaki bir an da hırslanır ve saldırır. Topu kapar ancak ayağına bir darbe alır. Hatta sakatlanır. Ancak topu almıştır ve ileriye, Tsubasa'ya doğru bir pas gönderir. Tsubasa herkesi çalımlar. Şut çeker ancak direkten döner. Shutetsu tam kazandığını sanıyordur ama dönen topa Tsubasa röveşata çeker ve golünü atar. Maç 1-1 uzatmaya gider.

Uzatmanın ilk yarısı başlayacaktır ama Ishizaki sakatlığından ötürü oynayamaz ve yerine Misaki girer. Uzatmaların ilk yarışı başlar. Tsubasa ve Misaki her ne kadar iyi olsalarda Wakabayashi o yediği gol sonrası dahada iyi oynamaya başlar. İlk yarı golsüz sonuçlanır. İkinci uzatma yarısı başlar. Kisugi şut çeker. Kaleci Okabe topu kornere çeler. Taki korner kullanacaktır. Bir anda Wakabayashi ileri açılır ve pas ister. Taki pası gönderir. Wakabayashi şut çeker ve gol atar. Shutetsu 2-1 öne geçer. Shutetsu bu sefer Tori Gako taktiğini uygulamaz. Nankatsu santrayı yapar. Shutetsu topu kapar ve atak başlatır. Şutlarını çeker. Top kaleciyi geçer tam gol olacakken Misaki topu keser. Ve kendisi herkesi çalımlayarak ileri gider. Tsubasa'ya topu gönderir. Wakabayashi biraz açılır. Tsubasa'nın şut çekmesini bekler. Ancak Tsubasa şut çekmez ve Misaki'ye pas gönderir. Wakabayashi son bir hamleyle Misaki'ye doğru uçar. Misaki kafayla topu Tsubasa'ya paslar. Tsubasa boş kaleye kafa golü atar. Maç 2-2 sonuçlanır.

...

Benim fikrim:

Ben Roberto diyorum. Çünkü o olmasaydı Tsubasa harici diğer oyuncular güçsüz kalacaktı. Ayrıca final maçında Tsubasa, Roberto'nun taktikleri olmasaydı ilk golü atamayacaktı. Ve o final maçında Tsubasa tüm yarı ileride oynayacaktı. Defansta kimse olmadığı için Shutetsu bir sürü gol atacaktı.

Size göre hangisi Nankatsu'yu daha çok katkı sağladı?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
bana göre de Roberto daha çok katkı sundu. Roberto Brezilya'ya gitmesine rağmen Tsubasa'ya bir şeyler katmaya devam etti bıraktığı not defteri sayesinde.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
Ben de Roberto diyorum çünkü Tsubasa'nın ilk ve en önemli hocası o oldu. Tsubasa ''Drive Shot''ı onun sayesinde öğrendi. Ayrıca sadece Tsubasa'yı değil tüm Nankatsu oyuncularını toparladı diyebiliriz.
[Resim: kojiro-hyuga_685822_m.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
@Tapates @Genzo21

Biriniz kitap bıraktı, biriniz Drive Shoot'u öğretti demişsiniz.

Ama ben sadece, başta yazdığım gibi, Roberto'nun Nankatsu takımının başına geçtiği zamandan, karma takım yapılacağı zamana kadar hangisi daha çok Nankatsu'ya katkı sağladı onu soruyorum. 

...

Yalnız, Roberto'nun Tsubasa'ya futbolla alakalı kitap bırakması ve Roberto'nun Tsubasa'ya Drive Shoot öğretmesi gibi bilgileri sadece ek olarak yazdıysanız, ve anket seçiminizde o dönemleri değerlendirmediyseniz teşekkür ederim, sorun yok. Bu yoruma aldırış etmeyin. Güzel
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
Hayır, sen hem ankette hem de yazdığın metnin sonunda ''Size göre hangisi Nankatsu'ya daha çok katkı sağladı?'' deyip bu maçı belirtmemişsin. Neyse, benim cevabım yine de değişmiyor.
Güzel
[Resim: kojiro-hyuga_685822_m.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
Ben oyumu Roberto'ya verdim. Sadece not defterini ekstra olarak söyledim.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Kaptan Tsubasa Ana Seri (1981) Mangası Hakkında Hakan Y. 2 39 7 saat önce
Son Yorum: Hakan Y.
Tsubasa'yı Seviyor Musunuz? Karl Heinz Schneider 21 1,228 06-01-2024, Saat: 10:01
Son Yorum: tsubasa_hakan
Captain Tsubasa Yeni Karakter Tisbir 5 122 27-03-2023, Saat: 23:17
Son Yorum: Hiena 2
Schneider vs Tsubasa (JBC) Karl Heinz Schneider 9 455 24-03-2023, Saat: 15:19
Son Yorum: Hiena 2
Kaptan Tsubasa Çizgi Filmi 57. Bölümdeki Soru İşaretleri.??? Tsubasa201745 5 198 19-02-2023, Saat: 00:11
Son Yorum: Jun Misugi

Yönetim Ayarları
Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi